суботу, 30 березня 2013 р.

СИМВОЛІКА НАЦІОНАЛЬНОЇ ПИСАНКИ ТА ВИШИВКИ


СИМВОЛІКА ПИСАНКИ. ПИСАНКИ РІЗНИХ РЕГІОНІВ УКРАЇНИ (короткий огляд)

У найбільших музеях Європи, а також у приватних колекціях шанобливо зберігаються десятки тисяч кращих зразків декоративного розпису писанок і, що особливо характерно, жоден орнаментальний мотив не повторюється.
Орнаментальні мотиви писанок народжується в процесі сміливої творчої переробки існуючих у природі форм рослинного і тваринного світу.
У гуцульських писанках найпоширеніши геометричні мотиви, але в них часто зустрічаються зображення домашніх і диких птахів, і тварин : півнів, кур, козликів, баранчиків та інше.
Трапляються композиції, в яких значне місце займають сюжети з зображенням постаті людини, інтимно – побутові сцени, процеси сільськогосподарських робіт, сцени полювання, народного гуляння, танці, випас худоби на полонині тощо.
Дуже поширені так звані тематичні писанки з зображенням пір року : весни, літа, осені та зими, але найчастіше – весни. Ця пора приносить людині багато радощів, надій і сподівань. Знову пробуджується до життя вся природа. Цвіте і зеленіє, після зимової сплячки, одягається у барвистий народ. Символізуючи весну в зображенні різні польові квіти, гілки дерева, в тому числі й шпилькові, гірські рослини, гірлянди, віночки, букети і т.д. Всі зображення стилізовано до орнаментальних форм, дуже геометризованих.
Часом народні майстри декорують писанки, вільно наносячи кольорові плями на поверхню яйця, переважно на горном фоні, дотримуючись в основному принципу кольорового контрасту. (с.Сокаль на Львівщині, райони Тернопільщини, деякі села на Прикарпатті).
Писанки можна класифікувати за такими характерними ознаками :
- з геометричним орнаментом;
- з рослинним орнаментом;
- з рослинним і геометричним орнаментом;
- з анімалістичним (тваринними) мотивами;
- з зображенням жанрових сценок;
- з зображенням традиційних архітектурних споруд;
- з довільними декоративними плямами, які не можна віднести до геометричних, ні до рослинних, ні до тематичних мотивів;
- писанки з характерною християнською геральдикою, церковною символікою у вигляді різноманітних зображень : хрестів, розп’ять, церковців, капличок та іншою ритуальною атрибутикою, що пов’язані з Великодніми святами – Пасхою.

Майже у всіх регіонах України характерним компонентом у розписах писанок є традиційні текстові слова – вітання, наприклад :
“Христос воскрес”, “Зичу вам щастя”, “Веселих вам свят”, “Марічка любкові” та інші. Мабуть Білосніжка сферична поверхня курячого яйця уявлялась народному майстрові землею, покритою снігом. З весною земля оживала різними барвами. Цей перехід до весни він символічно зображав через квіти, гілки, сонце, живі істоти і т. ін.
У різних районах України орнамент має різкий характер та різні забарвлення. На весь світ славився своєю композицією, мініатюрним візерунком і ніжним злотисто – оранжевим кольором писанки села Космача. Не менш художню вартість мають писанки із Сокали під Львовом. У свій час спритні перекупники замовленням косьмацьким майстром велику кількість писанок і перепродуючи їх у різних країнах Європи та навіть за океаном, наживали собі чималі гроші. Самі ж майстри за цю ювелірну роботу одержували мізерну плату.
На відміну від мініатюрного космацького орнаменту в них переважають мотиви великих, дещо геометризованих рослинних і квіткових форм. Колорит цих писанок коричнево – жовтий з незначним введенням зелених барв.
У південно – східний частині Прикарпаття – в селищі Верховина, Криво рівня, Ільці, Яворів та ін. – орнаментації писанок переважають світло – рожеві, темно – зелені та золотисті барви на червоно – коричневому тлі. Постаті людей, тварин, птахів, як правило, залишаються білими, плоскісно – силуетними. За силою художньої виразності, своєрідним колоритом, декоративністю, за характером зображень, довільним ритмом і розповідною жанровою композицією писанки с. Замагорів не мають собі аналогів і можуть бути віднесені до найоригінальніших у світі.
Декоративна виразність писанок визначається не лише мистецьким хистом народного мистецтва, а й технікою виконання. Техніка розписування досить складна і помигає строгої послідовності нанесення фарб. Відіграє роль не лише колір барвника, а й його тон, світліший чи темніший, оскільки процес накладання кольорів відбувається за принципом – від найсвітлішого до найтемнішого.
Точність нанесення рисунка восковими лініями, розмітка і членування сферичної площі, дотримання ритму, рівноваги в побудові орнаментальної композиції, пропорційність окремих декоративних елементів, імпровізація – все це вимагає від художників високої майстерності. Про високий мистецький рівень писанка рів свідчить і далеке від натуралізму силуетне та контурне трактування рослинних і анімалістичних мотивів, а також кольорові сполучення, чистота і яскравість барв, сміливі тональні та кольорові контрасти.
Кожна писанка – це довершений художній твір декоративного мистецтва.
Як створюються орнаментальні композиції на писанках ?
Народні майстри – писанкові виконують різноманітні кольорові рисунки на сферичній поверхні шкарлупи яйця без будь – яких попередніх ескізів. Для цього, безумовно, потрібна велика вправність, невичерпна мистецтва фантазія, художній хист і творча вигадка. Жодна з композицій писанок не повторюється.
Рослини, квіти, птахи, археологічні споруди, побут мешканців Карпат, процесі праці, відпочинку – все це знаходить своє втілення на писанок і є тією першоосновою, що дає матеріал для орнаментальних прикрас.
Усім писанкам притаманна спорідненість мотивів (наприклад : геометричні квіти, різні варіанти “клинців” та “сонечка” тощо).
Серед дрібного багатобарвного геометричного малюнка часто на писанках привертає увагу лінія з чіткими заокругленими гребінцями. Це елемент не домінуючий і в даному випадку виступає як допоміжний у створенні загальної схеми орнаменту.
На Київщині, Волині, Тернопільщині гребінчаста смуга зустрічається в різних варіантах так званого “безконечника”, тобто хвиляста лінія з гребінцями є основним зображувальним мотивом з певним змістом.
Запровадження цього елементу в писанковий орнамент можна віднести до часів трипільської культури.
БЕЗКОНЕЧНИК – символ багатого вражаю, означає нитку життя.
Мал. 1.

Мабуть, з часом частина хвилястої лінії, а саме – “гребінець” стає окремим мотивом, уособлюючи в собі різні образи : “крутогори”, “баранячі ріжки”, “сороки”, “крученики” . Зміст цих мотивів також пов’язаний був із землеробським культом.
На Гуцульщині на відміну від інших регіонів України, збереглися поруч з геометричними елементами зображення коників, оленів, баранців, риб, качок, що переплітається з казково – билинними та язичеськими уявленнями, переказами та обрядами. Наприклад, коні за прадавнім уявленням – носії щастя, добробуту, спроможності оберігати від усякого лиха людину, його оселю. Адже “обереги” – амулети у вигляді культурних зображень коників або глиняних платівок, були в мистецтві не лише в Х – ХІ століттях, але і в творчості українських майстрів.
РИБА, ОЛЕНЬ – символи здоров’я та довголіття.
Мал. 2.

Українські писанки зберегли давні риси в органічному поєднанні з новими, що виникали в нових соціально – економічних умовах. У процесі розвитку писанкового орнаменту набули певного значення рослинні мотиви в різних численних варіантах, в яких можна помітити вплив художніх стилів ХVІІ – ХVІІІ століть. Саме в цей час інтенсивно розвивається український народний орнамент, особливо рослинний. Писанкові рослинні мотиви вражають надзвичайним багатством і різноманітністю.
Тут ми бачимо різне “дубове”, “калинове”, “виноградне” листя, ніби у попередньому розрізі бутони, багатопелюсткові квіти – розетки, “повні ружі”, “дзвіночки”, “троянди”, “тюльпани”, численні “вазони” і багато інших мотивів, які є цікавими зразками народної рослинної орнаменти. Звертаючись до різних видів народного мистецтва багатої природи України, майстри писанкового розпису створили і продовжують створювати твори художньої цінності.
СОСНА, ВЕРБА, СОНЯШНИК – символи, що лікують.
Мал 3.

РУЖА, КВІТКА, ДЗВІНОЧОК – символи, які сприяють народженню дітей. Мал 4

ЛИСТ, КАЛИНОВИЙ ЛИСТ – символи сили і витривалості.
Мал 5,6.

Майстерно володіючи такою побудовою орнаменту, завдяки різноманітним рослинним та анімалістичним елементам можна щоразу створювати нові декоративні композиції.
Незважаючи на багатство спільних рис в мистецтві писанки різних областей України, однією з важливих ознак є наявність виразних локальних відмінностей, що формувалися під дією конкретних природних, господарських та історико – культурних умов. Писанкарство, як і інші види народного мистецтва, повільно розвивалося, інтуїтивно перетворюючи такі сторонні впливи, як вирізування із паперу, вишивки, різьблення по дереву та настільного розпису, ткацтва. На основі місцевих особливостей можна виділити Прикарпаття, Поділля, Полісся, Наддніпрянщину (Київську та Чернігівську області), Закарпаття. Разом з цим, треба зазначити, що цей поділ досить умовний, бо в кожному районі навіть окремі села мають свої індивідуальні риси, притаманні творчості окремих майстрів.
Заслуженою славою окремих майстрів далеко за межами України користуються писанкарське мистецтво Гуцульщини, особливо в таких селах, як Космач, Річка, Брус турів, у селищі Верховина та інші.
Так, космацьки писанки вражають багатством фантазії, тонким відчуттям композиції, ювелірною витонченістю геометричного візерунка золотаво – оранжевим насиченим колоритом.
Писанки з Луцького, Ковельського та Ружещенського районів Волинської області відрізняється на темному тлі завдяки білій лінії малюнка. Весь ефект сприймання контрастного лінійного малюнка та сферичної форми яйця. Характерного рисою для писанок Полісся є збереження архаїчних елементів орнаменту.
Ще років двадцять тому старші жінки села Троїцького Любашівського району Одеської області іноді малювали писанки, які пам’ятали з дитинства. Ці твори дуже близьки до волинських писанок за характером виконання простого візерунка, в основі якого – невимушеність щільної білої контурної лінії. Особливістю цих писанок був стримано холодний колорит анілінових (блакитних, зелених, малинових) фарб. Кольорові плями малюнків в обрамленні білих ліній на темному тлі (більше горному) ніби світилися, асоціюючись із світлом вітражів.
Варто звернути увагу на твори майстрів села Богданівні Тернопільської області. Для декорування писанкарки використовують тільки дві чи три фарби, основна – чорна, допоміжні – жовта, червона, коричнева, зелена.
Орнамент складається з “кривульки”, “гребінців”, “трикутників”, “розеток”, “крапок”, скомпонованих білими лініями в компактні групи на глибокому чорному тлі. Кожна богданівська писанка – оригінальний самобутній твір. У Львівській, Чернігівській, Тернопільській, Волинський областях отримали розповсюдження “Яворівський” орнамент та “Мальовки”.
Писанки Харківщини.
Харківщина має найбільшу й різноманітнішу групу рослинного орнаменту, це листя – дубове або калинове. Вона дала нам писанку ніжності й спокою. Фарби прозорі, весняні, наче б листя тільки розпустилося, але холод вітру приморозив його. На Харківщині використовували природні саморобні фарби, виготовлені із кори дикої яблуні, з настоїв цибулиння, жовтих квітів горицвіту, а зелень виготовляли із свіжої озимини або листків барвінку.
Органічні фарби яйце не так швидко вбирає. У природній фарбі писанка мусить постояти від 3 до 5 годин.
Писанки, виконали таким способом, є зовсім інші, звертають на себе увагу, світяться чистими тендітними відтінками на світлі. Виготовлені природні фарби треба швидко використати, тому що при кімнатній температурі ця фарба швидко псується.
Як потрібно писати таку писанку ?
1. Робимо білий розпис листка калини. Написану писанку кладемо в жовту фарбу на кілька годин. Далі сушимо її і заповнюємо щільно воском ті місця, що мають бути жовті.
2. Тепер черга на Русаво – жовту фарбу (з цибулиння), в яку кладемо писанку. Коли вона вже пофарбувалася, виймаємо її, обсушуємо і знову заповнюємо воском усе на листя, що має бути рудаве.
3. Під кінець опускаємо писанку в зелену фарбу, виготовлену з барвінку. Чекаємо, поки вона пофарбується. Тло писанки коричнево – зелене. Колорит притишений. (Порада Одарки Онищук)

Дещо про писанки Посяння .
Посянці – це українці, які свого часу в силу певних причин були переселені до нас на Тернопільщину. Що характерно для нашої писанки? Це – найпростіші елементи, ті самі “квіточки”, “гілочки”, “вербові котики”, “кошики з паскою”, тому що писанка готувалась до Великодня.
Писанки ці нетрадиційні, вони зроблені зовсім просто, а ще простіший метод – це звичайне учнівське перо. Тернопільська писанка в основному двоколірна. Переважають білий і червоний і коричневий. Але є, звичайно, і різнокольорові писанки.
На особливу увагу заслуговують, як я вже казала, писанки сіл Космоча на Івано – Франківщині. У Космосі мистецтво писанки передавалося з покоління в покоління. Характерні дрібно узорні орнаменти. Великої майстерності досягли космацьки жінки в зооморфних мотивах. У зображенні тварин помітні намагання передати рух коників чи оленів. Для космацьких писанок характерне поєднання жовтого та оранжевого кольорів на бардовому тлі.
Кожна писанка має свої особливості розпису, але є спільна, найголовніша риса : писанка – український народний витвір мистецтва – гордість України.

☀Спадщина Предків☀

пʼятницю, 29 березня 2013 р.

ІСТОРІЯ УКРАЇНИ-РУСІ У ПОСТАТЯХ

Великі Київські князі (ІХ-ХІІ ст.)
Київські князі доби занепаду (1139-1246 рр.)
Галицько-Волинські князі і королі (XII-XIV ст.)
Козацькі гетьмани XVI - поч. XVII ст.
Гетьмани України XVII-XVIII ст.
Михайло Грушевський, Павло Скоропадський, Симон Петлюра

ПРАВИТЕЛІ УКРАЇНИ-РУСІ


Аскольд
АСКОЛЬД І ДІР (852-882)
Як пишеться у «Повісті временних літ», у 852 р. два варязьких ватажки Аскольд і Дір, лишивши дружину свого князя Рюрика в Новгороді, попливли із загонами своїх воїнів униз Дніпром. Оцінивши прекрасне розташування Києва на високому березі річки, вони оволоділи містом, а на полян, що населяли його околиці, наклали данину. Аскольд і Дір, очевидно, швидко зажили собі багатства й сили, бо у 860 р. наважилися разом із підвладними їм полянами напасти на Константинополь. Незабаром вісті про їхні успіхи дійшли до Новгорода. І хоч Рюрик уже помер, а його син Ігор (по-скандінавському Інґвар) був ще замолодим, щоб стати на чолі дружини, Олег, що був регентом (опікуном), доки Ігор не досягне повноліття, зібрав дружину з варягів, слов'ян та фіннів, узяв із собою Ігоря й поплив до Києва. Хитрощами виманив він за мури міста Аскольда й Діра і, звинувативши їх в узурпації влади, вбив. У 882 р. Олег оселився в Києві, проголосивши його «матір'ю міст руських».

ДЖУРА

четвер, 28 березня 2013 р.

Г. Л. де Боплан. Опис України. Пер. з фр. Я.І.Кравця, З.П.Борисюк. Київ, 1990

Зі вступу вже стає ясно, що Україна там визначається як нове короліство Яна Казиміра під управлінням гетьмана(читай короля) Конецпольського... Хоч гетьман він був військ реєстрвих Польщі. Визнання гетьманів ріними царям та королям є і в москалів. За Петра був складений "Табель о рангах" де відставний гетьман прирівнюється до найвищого після імператора, державного титулу канцлера...Вище канцлера лише імператор(цар), а отже і діючий гетьман...

Гійом Левассер де БОПЛАН

ОПИС УКРАЇНИ,
КІЛЬКОХ ПРОВІНЦІЙ КОРОЛІВСТВА ПОЛЬСЬКОГО, ЩО ТЯГНУТЬСЯ ВІД КОРДОНІВ МОСКОВІЇ ДО ГРАНИЦЬ ТРАНСІЛЬВАНІЇ, РАЗОМ З ЇХНІМИ ЗВИЧАЯМИ, СПОСОБОМ ЖИТТЯ І ВЕДЕННЯ ВОЄН,

СІРА ДЕ БОПЛАНА.
В РУАНІ, У ЖАКА КАЙУЕ, ПРИ КОРОЛІВСЬКОМУ ДВОРІ.
MDCLX









ПОСЛАННЯ
НАЙСВІТЛІШОМУ І НАЙМОГУТНІШОМУ ВОЛОДАРЕВІ ЯНОВІ - КАЗИМИРУ 1,
з ласки божої королю польському, великому князеві литовському, руському, пруському, мазовецькому, жомойтському, лівонському та ін., шведському, готському і вандальському спадковому королю

Сір!
Безмежний простір земель, які нині відділяють мене від Ваших володінь, яким би великим він не був, не є достатньо міцною перешкодою, аби завадити витворові мого розуму схилитися до стіп Вашої Величності, так само і роки, впродовж яких я перебуваю далеко від них, не змогли ні в чому зменшити ревність, з якою я Вам служив і продовжую час від часу писати деякі твори, які могли б справити /II/ приємність Вашому розумові і корисну розвагу Вашим очам. Щоб краще Вас упевнити в цьому вагомішими, аніж слабкі слова, доказами, беру на себе сміливість з цілковитою покірністю і глибокою повагою піднести Вашій августійшій величності опис цього великого пограниччя — України [de cette grande lisiere d'Ukranie], розташованої між Московією [Moscovie] і Трансільванією 2, яку Ваші попередники здобули для Вас п'ятдесят років тому 3 і розлогі рівнини \23\ якої стали настільки ж родючими, наскільки пустельними були досі.

понеділок, 25 березня 2013 р.

Покрови - Козаче свято


Покрови Пресвятої Богородиці - найбільш значиме свято  козацького народу, що має як і церковні мотиви виникнення так і історичні.

Як же виникло свято Покрови?
Це трапилось дуже давно.
Царгород, столицю Візантії, оточили араби. У храмі Пресвятої Богородиці, де зберігалися її ризи, правилася всеношна. Серед парафіян ревно молився за охорону міста святий Андрій Юродивий зі своїм учнем Епіфаном. Відправа закінчилася, і святий Андрій побачив видіння: від царських дверей ішла, осяяна світлом, при співі великого хору святих, Пресвята Богородиця у супроводі Івана Хрестителя та Івана Богослова. Мати Божа підійшла до престолу, схилила коліна, довго молилася і вмивалась сльозами. Встала, зняла зі своєї голови преясну хустку-омофор і широко простерла її над народом у церкві. Видіння зникло, і святий Андрій та Епіфан зрозуміли, що Пресвята Богородиця прийшла, аби врятувати місто. Сталося диво — вороги відступили... Від цієї хустки-покрову й отримало назву свято, а покров з тих пір став символом опіки і заступництва Пречистої Діви Марії.

Живе і в нашому народі стародавній переказ про диво. 
До Почаївського монастиря, заснованого після видіння образу Божої Матері у сиву давнину (1240), підійшло турецьке військо й оточило його. Монахи і вірні церкви почали ревно молитися, благаючи допомоги у Заступниці. І з'явилася Пресвята Богородиця над монастирем, закривши його своїм омофором від напасників. 


В Росії чомусь приписують це свято собі на підставі взяття Азову козаками. Та які то були козаки? Оце питання. Оскільки ми знаємо, що усюди по Україні після часів Переяслава були прислані стрільці у новобудовані фортеці.

четвер, 21 березня 2013 р.

20 – 21 квітня 2013 р. в Холодному Яру


20 – 21 квітня 2013 р. в Холодному Яру відбудуться вшанування борців за волю України різних епох – Гетьмана України Богдана Хмельницького, керівника гайдамацького повстання 1768 року Максима Залізняка та отамана полку гайдамаків Холодного Яру Василя Чучупака.  Дату з раніше заанонсованих 13-14 квітня на тиждень пізніше перенесено згідно рішення Історичного клубу  ”Холодний Яр”. Гостей прийматимуть Медведівка, Івківці, Мельники та хутір Буда
Свято розпочнеться о 9.00 в Медведівці біля пам’ятника Максимові Залізняку піснею кобзаря, виступом сільського голови Медведівки Олександра Дісканта та президента Історичного клубу “Холодний Яр” Романа Коваля (збір та реєстрація спортивних команд сіл Чигиринщини о 8.15).

ДОІСТОРИЧНА УКРАЇНСЬКА ПИСЕМНІСТЬ

середу, 20 березня 2013 р.

Калатала


на світлині від Андрій Микуш.
Світлина
































 «Дерев’яні била та калатала. Відродження Великодніх традицій»

 В Музеї народної архітектури та побуту (Шевченківський гай) розпочинає діяти етнокультурологічний проект «Дерев’яні била та калатала. Відродження Великодніх традицій».
 У весняній обрядовості побутує звичай калатання – давній спосіб утворення звуків.
 В церковній традиції калатала використовують у Страсні Четвер та П’ятницю. В ці дні у дзвони не дзвонять , а на літургії Страсних часів та при винесенні Плащаниці б’ють у деревяні била та калатала.
У народному календарі із калаталом існують різноманітні звичаї та обряди, пов’язані із зазиванням весни.
 Калатала малих розмірів були чи не найпершими дитячими іграшками.
Відродити давні звичаї, заохотити молодь до створення калаток – атрибуту весняної обрядовості - саме таку мету поставили перед собою організатори проекту.
 На презентації представлені калатала із приватної колекції народних майстрів Богдана Новака та Михайла Швеця.
Про виготовлення калатал розповів майстр художньої різьби по дереву художнього професійно-технічного училища №14 смт. Івано-Франково Василь Михайлович Яремин.
А про використання калатал як церковної атрибутики розповіли настоятель храму Софії Премудрості Божої Свято- Іванівської Лаври о. Власій та згромадження Студійського Уставу- брат Юліан.

Масниці чи масляна, що за свято?

Є декілька різних визначень цього свята і в українців і в росіян. Те що у росіян відзначають зі своїми звичаями...

Розібратись це наше свято чи привнесене росіянами доволі важко. але одне є точно, це не христянське свято визначально, проте було включене до християнських свят і прив'язаний не до рівнодення, як і багато інших язичницьких дат перенесен з прив'язкою до Великодня чи інших християнських дат...


Вікіпедіяя українська дає своє трактування цього свята опустивши поза межі зросійщену назву свята(масляна).
"Ма́сниці — свято на честь весняного пробудження природи. Початок нового циклу залицянь і любощів, пошуку пари, з метою продовження роду. Інші назви:Колодій, Пу́щення, Сиропу́ст,Сиропу́сний тиждень, Си́рна неділя, Ба́бське свято, Зага́льниця,Ніжкові за́говіни.
Колодій збігався в часі із Сиропусним тижнем, останнім тижнем М'ясниць. Це останній, напередодні Великого посту, тиждень коли можна було справляти весілля. Цей тиждень також називали Бабським тижнем або попросту Бабським, а Колодій, відповідно, Бабським святом. Протягом цього тижня чоловікам належало слухатися жінок і витримувати їхні збиткування.
Християнська церква додала Масниці у свій календар, проте свято так і не набуло християнського змісту. Але оскільки православ'я достатній час є панівною релігією в Україні, то, з часом, автентична дата святкування Масниць була забута. Відзначалось це свято на Весняне Рівнодення або за іншою версією на 1 березня, власне два тижні: тиждень до та тиждень опісля 20-го (чи 21-го) березня."
Навіть і останнє вносить плутанину, бо 1 березня на яке посилаються мабуть старим стилем, а новим і виходить як раз отой перший тиждень що перед рівноденням...

Загалом дивіться ще нижче витримки з деяких публікацій і посилання на схожі по темі

Бабський тиждень

неділю, 17 березня 2013 р.

Мультфільми українською мовою


укр


  1. Ескіз9:01
    1

    Свара

    автор: channelAIR 33 942 перегляди
  2. Ескіз9:03
    2

    Ссора

    автор: channelAIR 6 199 переглядів
  3. Ескіз9:38
    3

    Як Песик І Кошеня Мили Підлогу

    автор: channelAIR 22 889 переглядів
  4. Ескіз9:37
    4

    Как Кошечка И Собачка Мыли Пол

    автор: channelAIR 595 356 переглядів
  5. Ескіз9:19
    5

    Як Їжачок Шубку Міняв

    автор: channelAIR 6 236 переглядів
  6. Ескіз9:20
    6

    Как Ежик Шубку Менял

    автор: channelAIR 13 242 перегляди
  7. Ескіз9:45
    7

    Медвежонок И Тот, Кто Живет В Речке

    автор: channelAIR 13 759 переглядів
  8. Ескіз9:38
    8

    Котигорошко

    автор: channelAIR 17 468 переглядів
  9. Ескіз9:35
    9

    Катигорошек

    автор: channelAIR 15 812 переглядів
  10. Ескіз9:59
    10

    Історія Про Дівчинку, Яка Наступила На Хліб

    автор: channelAIR 10 145 переглядів
  11. Ескіз9:40
    11

    Ведмедик І Той, Що Живе В Річці

    автор: channelAIR 5 646 переглядів
  12. Ескіз18:40
    12

    Волшебник Ох

    автор: channelAIR 2 818 переглядів
  13. Ескіз9:07
    13

    Знахідка

    автор: channelAIR 1 942 перегляди
  14. Ескіз9:07
    14

    Находка

    автор: channelAIR 1 472 перегляди
  15. Ескіз10:02
    15

    Как Петя Пяточкин Слоников Считал

    автор: channelAIR 331 413 переглядів
  16. Ескіз8:37
    16

    Капитошка

    автор: channelAIR 242 681 перегляд
  17. Ескіз7:50
    17

    Дострибни До Хмаринки

    автор: channelAIR 7 671 перегляд
  18. Ескіз8:43
    18

    Дождик, Дождик, Пуще!

    автор: channelAIR 2 302 перегляди
  19. Ескіз6:32
    19

    Одуванчик - Толстые Щеки

    автор: channelAIR 57 570 переглядів
  20. Ескіз9:22
    20

    Иванко И Вороний Царь

    автор: channelAIR 5 235 переглядів
  21. Ескіз9:45
    21

    Чарівні Окуляри

    автор: channelAIR 1 575 переглядів
  22. Ескіз9:40
    22

    Отцовская Наука

    автор: channelAIR 3 491 перегляд
  23. Ескіз9:16
    23

    Цап Та Баран // Козел И Баран

    автор: channelAIR 1 342 перегляди
  24. Ескіз8:15
    25

    Колосок

    автор: channelAIR 7 582 перегляди
  25. Ескіз17:09
    26

    Знайда

    автор: channelAIR 949 переглядів


  26. Ескіз9:56
    29

    Возвращайся, Капитошка!

    автор: channelAIR 224 083 перегляди
  27. Ескіз9:26
    30

    ПЕРЕГЛЯНУТО Братец Кролик И Братец Лис

    автор: channelAIR 34 052 перегляди
  28. Ескіз9:19
    31

    Нікудишко

    автор: channelAIR 3 419 переглядів
  29. Ескіз9:31
    32

    Большое Путешествие

    автор: channelAIR 968 переглядів
  30. Ескіз9:59
    33

    Бестолковий Вомбат

    автор: channelAIR 3 022 перегляди
  31. Ескіз9:13
    34

    Черевички

    автор: channelAIR 3 465 переглядів
  32. Ескіз9:38
    35

    Маленький Великий Пес

    автор: channelAIR 4 841 перегляд
  33. Ескіз7:18
    36

    Червона Жаба

    автор: channelAIR 2 853 перегляди
  34. Ескіз9:38
    37

    Про Поросенка, Который Умел Играть В Шашки

    автор: channelAIR 1 833 перегляди
  35. Ескіз9:22
    38

    Самый Главный Воробей

    автор: channelAIR 874 перегляди
  36. Ескіз9:22
    39

    День Везения

    автор: channelAIR 861 перегляд
  37. Ескіз9:42
    40

    Бумажный Змей

    автор: channelAIR 478 переглядів
  38. Ескіз10:00
    41

    Солнечный Каравай

    автор: channelAIR 1 650 переглядів
  39. Ескіз7:31
    42

    Что На Что Похоже

    автор: channelAIR 8 691 перегляд
  40. Ескіз9:19
    43

    Цыпленок В Клеточку

    автор: channelAIR 18 043 перегляди
  41. Ескіз9:15
    44

    Ходить Гарбуз По Городу...

    автор: channelAIR 27 896 переглядів
  42. Ескіз9:45
    45

    Три Панька Хазяйнують

    автор: channelAIR 7 302 перегляди
  43. Ескіз9:12
    46

    Три Панька на Ярмарку

    автор: channelAIR 4 612 переглядів
  44. Ескіз9:55
    47

    Три Панька

    автор: channelAIR 4 616 переглядів
  45. Ескіз8:48
    48

    Про Кішку, Яка Упала З Неба

    автор: channelAIR 1 271 перегляд
  46. Ескіз8:21
    49

    Ой, Куда Ж Ты Едешь..?

    автор: channelAIR 460 переглядів
  47. Ескіз9:05
    50

    Несмышленый Воробей

    автор: channelAIR 1 459 переглядів
  48. Ескіз7:26
    51

    Мышки-Малышки

    автор: channelAIR 16 600 переглядів
  49. Ескіз9:21
    52

    Мальчик С Уздечкой

    автор: channelAIR 731 перегляд
  50. Ескіз8:02
    53

    Кто В Лесу Хозяин?

    автор: channelAIR 534 перегляди
  51. Ескіз8:11
    54

    Круглячок

    автор: channelAIR 1 535 переглядів
  52. Ескіз9:29
    55

    Кривая Уточка // Кривенька Качечка

    автор: channelAIR 17 455 переглядів
  53. Ескіз9:36
    56

    Котик И Петушок // Котик Та Півник

    автор: channelAIR 58 104 перегляди
  54. Ескіз10:33
    57

    Коп І Штик. Завзяті Кроти

    автор: channelAIR 8 624 перегляди
  55. Ескіз9:31
    58

    Козлик И Его Горе

    автор: channelAIR 2 474 перегляди
  56. Ескіз7:04
    59

    Каприз

    автор: channelAIR 1 861 перегляд
  57. Ескіз8:19
    60

    Как Кормили Медвежонка

    автор: channelAIR 56 313 переглядів
  58. Ескіз5:50
    61

    Жил Себе Черный Кот // Жив Собі Чорний Кіт

    автор: channelAIR 40 164 перегляди
  59. Ескіз10:07
    62

    Домик Для Улитки // Будиночок Для Равлика

    автор: channelAIR 3 734 перегляди
  60. Ескіз9:55
    63

    Девочка И Зайцы

    автор: channelAIR 963 433 перегляди
  61. Ескіз9:59
    64

    Два Справедливых Цыпленка

    автор: channelAIR 3 828 переглядів
  62. Ескіз8:36
    65

    Було Скучно...

    автор: channelAIR 1 083 перегляди
  63. Ескіз7:50
    66

    Було Літо

    автор: channelAIR 555 переглядів
  64. Ескіз9:28
    67

    Бегемот И Солнце

    автор: channelAIR 10 917 переглядів
  65. Ескіз7:27
    68

    Що На Що Схоже

    автор: channelAIR 16 982 перегляди
  66. Ескіз9:18
    69

    Курча В Клітиночку

    автор: channelAIR 6 707 переглядів
  67. Ескіз9:58
    70

    Сонячний Коровай

    автор: channelAIR 13 045 переглядів
  68. Ескіз9:35
    71

    Казка Про Богиню Мокошу

    автор: channelAIR 8 260 переглядів
  69. Ескіз9:20
    72

    Найголовніший Горобець

    автор: channelAIR 1 010 переглядів
  70. Ескіз9:32
    73

    Про Порося, Яке Вміло Грати У Шашки

    автор: channelAIR 2 667 переглядів
  71. Ескіз9:38
    74

    Батькова Наука

    автор: channelAIR 2 147 переглядів
  72. Ескіз6:32
    75

    Кульбаба - Товсті Щоки

    автор: channelAIR 1 688 переглядів
  73. Ескіз9:04
    76

    Некмітливий Горобець

    автор: channelAIR 2 280 переглядів
  74. Ескіз8:02
    77

    Хто В Лісі Хазяїн?

    автор: channelAIR 1 080 переглядів
  75. Ескіз9:21
    78

    Хлопчик З Вуздечкою

    автор: channelAIR 994 перегляди
  76. Ескіз9:29
    79

    Козлик Та Його Горе

    автор: channelAIR 6 390 переглядів
  77. Ескіз8:13
    80

    Колосок

    автор: channelAIR 6 249 переглядів
  78. Ескіз9:26
    81

    Іванко Та Воронячий Цар

    автор: channelAIR 2 302 перегляди


  79. Ескіз9:46
    83

    Как Казак Счастье Искал

    автор: channelAIR 14 561 перегляд
  80. Ескіз9:35
    84

    Справа Доручається Детективу Тедді

    автор: channelAIR 842 перегляди
  81. Ескіз8:44
    85

    Дощику, Дощику, Припусти!

    автор: channelAIR 1 751 перегляд
  82. Ескіз10:00
    86

    Дівчинка Та Зайці

    автор: channelAIR 28 021 перегляд
  83. Ескіз9:22
    87

    День, Коли Щастить

    автор: channelAIR 2 018 переглядів
  84. Ескіз9:58
    88

    Двоє Справедливих Курчат

    автор: channelAIR 7 394 перегляди
  85. Ескіз9:54
    89

    Повертайся, Капітошко!

    автор: channelAIR 15 228 переглядів
  86. Ескіз8:35
    90

    Капітошка

    автор: channelAIR 39 499 переглядів
  87. Ескіз9:25
    91

    Братик Кролик Та Братик Лис

    автор: channelAIR 3 055 переглядів
  88. Ескіз9:24
    92

    Бегемот Та Сонце

    автор: channelAIR 2 122 перегляди
  89. Ескіз9:15
    93

    Башмачки

    автор: channelAIR 23 824 перегляди
  90. Ескіз9:28
    94

    Велика Подорож

    автор: channelAIR 3 842 перегляди
  91. Ескіз9:41
    95
  92. Ескіз9:47
    96

  93. Ескіз9:59
    99
  94. Ескіз9:52
    100
  95. Ескіз9:37
    101

    Доктор Айболит. Фильм #06. Крокодил И Солнце

    автор: channelAIR 9 625 переглядів
  96. Ескіз9:59
    102

    Доктор Айболит. Фильм #07. Спасибо, Доктор!

    автор: channelAIR 105 051 перегляд
  97. Ескіз6:34
    103

    Моя семья

    автор: vvsvs18 9 818 переглядів